FAK - Često postavljana pitanja
U nastavku smo sastavili odgovore na vaša najčešće postavljana pitanja. Ako i dalje imate pitanje na koje naša najčešća pitanja ne daju odgovor, rado ćemo vam odgovoriti detaljno. Kontaktirajte nas koristeći kontakt formu.
Opis proizvoda:
- Informacije o postavljanju i korišćenju merdevina možete pronaći u našim korisničkim informacijama za merdevine.
- Informacije o postavljanju i korišćenju skela mogu se naći u uputstvima za montažu i upotrebu specifičnih za skele ili na odgovarajućoj stranici proizvoda.
Pre upotrebe merdevina
- Da li ste fizički sposobni da koristite merdevine? Određena zdravstvena stanja, lekovi, zloupotreba alkohola ili droga mogu predstavljati rizik po bezbednost prilikom korišćenja merdevina.
- Kada transportujete merdevine na krovnim nosačima ili u kamionu, uverite se da su na odgovarajući način osigurane/pričvršćene kako biste sprečili oštećenje.
- Pregledajte merdevine nakon isporuke i pre prve upotrebe da biste utvrdili stanje i funkciju svih delova.
- Vizuelno proverite da li su merdevine oštećene i da li su bezbedne za korišćenje na početku svakog radnog dana u kojem će se merdevine koristiti.
- Za komercijalne korisnike je potrebna redovna verifikacija.
- Uverite se da su merdevine pogodne za određenu upotrebu.
- Ne koristite oštećene merdevine.
- Uklonite svu kontaminaciju sa merdevina, npr. B. mokra boja, prljavština, ulje ili sneg.
- Pre upotrebe merdevina na radu, treba izvršiti procenu rizika uzimajući u obzir zakone u zemlji u kojoj se koriste.
Postavite i postavite merdevine
- Merdevine moraju biti postavljene u pravilan položaj, npr. B. ispravan ugao ugradnje za prislonjene merdevine (ugao nagiba 65 do 75°); Prečke ili gazišta moraju biti horizontalne. Stepenice moraju biti potpuno otvorene.
- Uređaji za zaključavanje, gde je to prikladno, moraju biti potpuno osigurani pre upotrebe.
- Merdevine moraju biti na ravnoj, horizontalnoj i nepokretnoj površini.
- Naslonjene merdevine treba da se prislone na ravnu, čvrstu površinu i pričvrste pre upotrebe, npr. B. pričvršćivanjem ili upotrebom odgovarajućeg uređaja za obezbeđenje stabilnosti.
- Merdevine nikada ne smeju da se pomeraju u novi položaj odozgo.
- Prilikom postavljanja merdevina na položaj treba obratiti pažnju na rizik od sudara, npr. B. sa pešacima, vozilima ili vratima. Zaključajte vrata (ali ne i izlaze u slučaju nužde) i prozore u radnom prostoru ako je moguće.
- Utvrdite sve rizike koje predstavlja električna oprema u radnom prostoru, npr. B. visokonaponske nadzemne vodove ili drugu izloženu električnu opremu.
- Merdevine moraju biti postavljene na noge, a ne na prečke ili stepenice.
- Merdevine se ne smeju postavljati na klizave površine (npr. led, gole površine ili jasno kontaminirane čvrste površine) osim ako se ne preduzmu dodatne mere za sprečavanje klizanja merdevina ili ako kontaminirana područja nisu dovoljno čista.
Koristeći merdevine
- Nemojte prekoračiti maksimalnu nosivost odgovarajućeg tipa merdevina.
- Ne naginjajte se predaleko; Korisnici treba da drže kopču pojasa (pupak) između šipki i da stoje sa obe noge na istoj stepenici/prečagi.
- Nemojte se penjati sa prislonjenih merdevina na većoj visini bez dodatne sigurnosti, npr. B. Pričvršćivanje ili korišćenje odgovarajućeg uređaja da bi se obezbedila stabilnost.
- Nemojte koristiti merdevine da biste se popeli na drugi nivo.
- Nemojte koristiti gornja tri stepenika/prečke nagnutih merdevina kao prostor za stajanje.
- Nemojte koristiti gornje dve stepenice/prečke merdevina bez platforme i oslonca za ruke/kolena kao površinu za stajanje.
- Nemojte koristiti gornje četiri stepenice/prečke merdevina sa produžnim merdevinama pričvršćenim kao podloga za stajanje.
- Merdevine treba da se koriste samo za lake radove kratkog trajanja.
- Koristite neprovodne merdevine za neizbežne radove pod električnim naponom.
- Ne koristite merdevine na otvorenom u nepovoljnim vremenskim uslovima, npr. B. jak vetar, zaleđivanje… upotreba.
- Preduzmite mere predostrožnosti da sprečite decu da se igraju na merdevinama.
- Zaključajte vrata (ali ne i izlaze u slučaju nužde) i prozore u radnom prostoru ako je moguće.
- Uvek se penjite i spuštajte licem prema merdevinama.
- Čvrsto se držite za merdevine kada se penjete gore-dole.
- Ne koristite merdevine kao most.
- Nosite odgovarajuću obuću kada se penjete uz merdevine.
- Izbegavajte prekomerna bočna opterećenja, npr. B. pri bušenju u zidu i betonu.
- Ne zadržavajte se predugo na merdevinama bez redovnih pauza (opasnost je umor).
- Prislone merdevine za pristup većoj visini treba izvući najmanje 1 m iznad mesta vezivanja.
- Predmeti koji se transportuju prilikom penjanja na merdevine ne bi trebalo da budu teški i laki za rukovanje.
- Rad koji izaziva bočno opterećenje na stepenicama, npr. B. Izbegavajte bočno bušenje kroz čvrste materijale (npr. zid ili beton).
- Kada radite na merdevinama, držite se jednom rukom ili, ako to nije moguće, koristite dodatne mere predostrožnosti.
U principu, sve KRAUSE merdevine se mogu koristiti u zatvorenom i na otvorenom. Međutim, uvek vodite računa da merdevine budu postavljene na stabilnoj i ne klizavoj površini. Posebno je važno da merdevine budu u nivou tla kako bi pritisak bio ravnomerno raspoređen na sve šipke. Posebnu pažnju treba obratiti na merdevine sa malim šipkama, jer rešetke mogu da utonu u mekano tlo (npr. travnjak, livada, itd.) bez stabilne osnove i time se savijaju. Da biste obezbedili bezbedno postolje na ovim površinama, preporučujemo korišćenje odgovarajućeg opcionog bezbednosnog pribora, kao što je prečka za više potporne površine ili vrhovi merdevina za fiksiranje na mekim površinama.
Maksimalna visina stajanja na merdevinama je cca 11 m (merdevine 2k24). Rad na ovim visinama uvek zahteva procenu rizika u vezi sa planiranim aktivnostima na merdevinama.
Za komercijalnu upotrebu, prema DGUV propisu 38: Građevinski radovi (§ 7), postolje na merdevinama ne sme biti više od 7 m iznad površine ugradnje.
Maksimalna visina stajanja na pokretnoj skeli je 12 m kada se koristi unutar zgrada i 8 m izvan zgrada.
Na gornje prečke/stepenice merdevina se ne sme penjati osim ako nisu projektovane da obezbede bezbedno stajanje (npr. sigurnosni most sa držačem).
Maksimalna visina penjanja za merdevine bez držača je treća stepenica/prečka odozgo!
Maksimalna nosivost odgovarajućeg tipa merdevina ne sme biti prekoračena. Prema BG Bau i DIN EN 131, merdevine mogu biti opterećene maksimalno 150 kg. Sve KRAUSE merdevine su ispitane u skladu sa DIN EN 131 standardom i stoga mogu biti opterećene maksimalno 150 kg.
Za komercijalnu upotrebu, prema BG Bau (DGUV propis §7), postolje na merdevinama ne sme biti više od 7 m iznad površine ugradnje.
Za male skele, maksimalna nosivost je takođe 150 kg. Sistemi skela ClimTec, ProTec i STABILO zadovoljavaju grupu skela 3, koja odgovara nosivosti od 200 kg/m². Specifikacija m² proizilazi iz veličine platforme i mora se pomnožiti sa 200. Rezultat odgovara ukupnom opterećenju skele. Primer: STABILO serija 100 – veličina platforme: 0,63 m k 2,50 m = 1,575 m² k 200 kg = 315 kg
U zavisnosti od vrste merdevina, računa se gornji stepenik, platforma. Jednostrane stepenice imaju četiri stepenika, tri stepenice plus platformu. Platforma se takođe može koristiti u punoj meri. Savetuje se oprez kada koristite merdevine bez držača. Poslednja tri koraka/stepenice se ne mogu ovde koristiti.
Da biste nadoknadili razliku u visini između stepenica i stepenica, preporučujemo korišćenje zglobnih teleskopskih merdevina, zglobnih kombinovanih merdevina ili višenamenskih merdevina pristupačnih stepenicama. Alternativno, takođe možete opremiti naše druge merdevine odgovarajućim CombiSistem dodatkom kako biste postigli kontrolu nivoa. Trebalo bi da koristite KRAUSE produžni element 122292 ili KRAUSE predmet za podešavanje visine rešetke 122285.
Broj balastnih tegova zavisi od odgovarajuće visine skele, dužine skele i mesta upotrebe (unutrašnje ili spoljašnje). Zbog opterećenja vetrom, generalno je potrebno više balastnih tegova na otvorenom. Broj potrebnih balastnih utega može se naći u tabelama balasta u odgovarajućim uputstvima za upotrebu (uputstva za montažu i upotrebu). Uputstvo za upotrebu za dotičnu skelu možete preuzeti na stranici odgovarajućeg proizvoda za mobilne skele.
Cena upit:
Ne. Svoje proizvode ne nudimo preko fabričkih prodajnih mesta. Svi KRAUSE proizvodi su dostupni u kvalifikovanim
- Hardver i specijalizovana prodavnica
- Online trgovina
- Dostava i veleprodaja
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, dostupni smo vam putem našeg kontakt forme
Rezervni delovi, popravke i reklamacije:
Dobićete rezervne delove i pribor sa odgovarajućim brojem artikla
- Hardver i specijalizovana prodavnica
- Online trgovina
- Dostava i veleprodaja
Ako imate bilo kakvih pitanja, ne oklevajte da nas kontaktirate koristeći naš kontakt obrazac.
CombiSistem pribor odgovara sve tri serije proizvoda: STABILO, MONTO i CORDA.
Molimo kontaktirajte prodavca od koga ste kupili KRAUSE proizvod sa svojim dokazom o kupovini.
Molimo kontaktirajte prodavca od koga ste kupili KRAUSE proizvod sa svojim dokazom o kupovini.
Zahtev za uputstvo za montažu / uputstvo za upotrebu:
Svaki KRAUSE proizvod uključuje uputstva za montažu i upotrebu ili uputstva za upotrebu i rad u svom obimu isporuke. Ako se ovo izgubi, odgovarajuća uputstva za montažu i upotrebu za skele pronaći ćete na odgovarajućoj stranici proizvoda za mobilne skele ili uputstva za upotrebu i rad za merdevine na odgovarajućoj stranici proizvoda za merdevine, kao i u našem delu za preuzimanje.
Reference dilera/izvori snabdevanja:
Svi KRAUSE proizvodi su dostupni u kvalifikovanim
- Hardver i specijalizovana prodavnica
- Online trgovina
- Dostava i veleprodaja.
Ako imate bilo kakvih pitanja, ne oklevajte da nas kontaktirate koristeći naš kontakt obrazac.
Prijava za proširenje mobilne skele (mobilna radna platforma):
Sledeće KRAUSE skele se ne mogu povećati:
- Skele za merdevine
- ala skela Sklopive skele
- Montažne skele
- Artikulisani okvir
- Platformske skele
Skele iz ClimTec serije mogu se produžiti do maksimalno 7 metara. Skele iz ProTec serije do 12,30 metara. Ako vam je potrebna veća radna visina od samog početka, informišite se o mobilnim skelama STABILO sa radnom visinom do 14,40 metara. Informacije o različitim varijantama karoserije i dodatnim delovima možete pronaći na stranici sa pojedinostima o odgovarajućem proizvodu: vvv.krause-sistems.de/produkte/fahrgerueste.html
Mobilne skele (mobilne radne platforme):
Kao što naziv govori, mobilne radne platforme (mobilne skele) su pokretne skele čiji se radni položaj može lako podesiti čak i kada su sklopljene. Pošto koriste manje materijala, mobilne skele su isplativija alternativa fasadnim skelama. Međutim, visina ugradnje je ograničena na maksimalnu visinu, koja se odnosi i na lokaciju ugradnje i na priloženu sigurnosnu dodatnu opremu. Zbog ograničenja visine, mobilni tornjevi su posebno pogodni za porodične kuće i industrijske objekte umerene visine.
Teoretski, mobilna skela se može postaviti i bez točkića ako se položaj skele ne mora menjati tokom upotrebe. Standardni tehnički izraz „mobilna radna platforma“ je zvanični naziv za radnu opremu koja se u svakodnevnom jeziku obično naziva „mobilna skela“. Drugi uobičajeni nazivi su pokretne skele, pokretne skele, oklop na kotrljanje, radna platforma ili laka skela. Svi ovi termini označavaju isti proizvod, konstrukciju skele sa jednim rasponom.
Uopšteno govoreći, radna visina od 10 metara (gornja površina za stajanje + 2m) ne sme se prekoračiti na otvorenom. U zatvorenom prostoru, KRAUSE mobilne skele dostižu radnu visinu do 14,50 m.
Za mobilnu skelu ili mobilnu radnu platformu, radna visina se odnosi na maksimalnu visinu koja se može postići vašim rukama kada stojite na gornjoj platformi. Razlika između radne visine i visine stajanja je uvek 2 metra.
Visina stajanja + 2 m = radna visina
Svaka KRAUSE aluminijumska mobilna skela dolazi sa odgovarajućim uputstvima za montažu i upotrebu, koja su takođe dostupna na mreži kao preuzimanje za odgovarajuću seriju proizvoda. Uputstva za montažu i upotrebu objašnjavaju kako da sastavite mobilne kule korak po korak. Od njih se takođe mogu naći potrebne informacije o balastiranju u zavisnosti od proširenja. Promene standarda DIN EN 1004 koji se primenjuju na mobilne radne platforme su takođe rezultirale fundamentalnim promenama u montaži i demontaži KRAUSE mobilnih skela. Jedna od ovih promena zahteva da se ograde i podupirači uvek postavljaju sa platforme za podove ispod; za prvu palubu pokretne skele sa zemlje. Alternativno, ograde i podupirači se takođe mogu instalirati kroz otvorenu platformu. Iz bezbednosnih razloga, KRAUSE se odlučio protiv ove metode za sve mobilne skele i dozvoljava izgradnju sa nižeg nivoa.
Sve KRAUSE mobilne skele su pogodne za unutrašnju i spoljašnju upotrebu. Točkići mnogih modela mogu se podesiti prema površini pomoću vretena. Sa definisane radne visine, grane i balastni utezi takođe obezbeđuju rad na pokretnim skelama. Treba napomenuti da se prilikom postavljanja na otvorenom primenjuju različiti zahtevi za balastom zbog povećanog opterećenja vetrom. Oni se mogu naći u uputstvima za montažu i upotrebu.
Serija skela KRAUSE STABILO FaltGerust, MONTO ProTec KSS, ProTec Ovo se može brzo i lako transportovati i čuvati kada se sklopi i može se ponovo sastaviti kada se ponovo koristi. Sve KRAUSE mobilne skele su pogodne za unutrašnju i spoljašnju upotrebu. Točkići mnogih modela mogu se podesiti prema površini pomoću vretena. Sa definisane radne visine, grane i balastni utezi takođe obezbeđuju rad na pokretnim skelama. Treba napomenuti da se prilikom postavljanja na otvorenom primenjuju različiti zahtevi za balastom zbog povećanog opterećenja vetrom. Oni se mogu naći u uputstvima za montažu i upotrebu.
Platforma skele je horizontalna površina na kojoj se nalaze korisnici skele tokom rada i prilikom montaže i demontaže. Vodootporna ploča sa sitoštampom od fenolne smole je otporna na klizanje i korisnik se penje kroz pričvršćeni samozatvarajući otvor da bi se penjao gore-dole. U slučaju skele sa duplom radnom površinom, u vertikalnom okviru na svakom nivou se kači jedna platforma za palubu sa i jedna platforma bez otvora.
Zbog promena u projektnim specifikacijama standarda DIN EN 1004, platforme se mogu okačiti samo na maksimalnom rastojanju od 2,25 m. Ova promena (ranije je bila moguća udaljenost do 4,00 m) znači da je potrebno više platformi i ograda. KRAUSE takođe smanjuje maksimalno rastojanje između platformi koje zahteva standard na 2,00 m kako bi postavljanje skele bilo još udobnije i bezbednije. Najniža platforma se može postaviti na maksimalnoj visini od 3,40 m.
Zatvarači se koriste za osiguranje vertikalnih okvira od nenamernog podizanja. Oni obezbeđuju labavo sastavljene cevne veze ili vertikalne okvire. Pocinkovane igle se ubacuju u rupe jedna na drugu u dva elementa i automatski padaju u položaj u kojem više ne mogu da se olabave same.
Uzdužne i poprečne ploče služe kao bočna zaštita i pričvršćene su za gornju platformu. Namenjeni su da spreče slučajno klizanje na platformi. Mali delovi ili alati koji su slučajno ispušteni takođe mogu biti zaustavljeni poprečnim i uzdužnim daskama. Ovo može predstavljati povećan potencijal rizika ako padnete sa najvišeg nivoa skele.
Potpornici obezbeđuju sigurnu podršku i stabilnost pokretne skele i pričvršćeni su za vertikalni okvir. U zavisnosti od mesta ugradnje i visine, moraju se pričvrstiti dva ili četiri podupirača. Upotreba potpornih nosača povećava površinu ugradnje i utiče na neophodno balastiranje pokretnog tornja, što se može naći u tabeli za balastiranje u uputstvu za montažu i upotrebu.
Za KRAUSE aluminijumske mobilne skele koriste se balastni utezi od 10 kg. Oni su pričvršćeni za putnu traverzu ili posebne držače balasta. U zavisnosti od visine konstrukcije i lokacije upotrebe, na četiri ugaone tačke skele mora se pričvrstiti različit broj balastnih tegova. Tačan broj se može naći u tabeli za balastiranje u uputstvima za montažu i upotrebu.
GuardMatic sistem je prednja sigurnosna ograda koja se može okačiti u vertikalne okvire sa donjeg nivoa ili sa zemlje. Kombinuje podupirač ograde, šinu za kolena i dijagonalni podupirač u jednoj komponenti skele. Razvijen je kao deo izmene standarda za mobilne radne platforme DIN EN 1004 2021. godine, jer je montaža i demontaža mobilnih skela bez vodećih ograda ranije podrazumevala povećan potencijal opasnosti. Ako se korisnik penje kroz otvor platforme sa pričvršćenim GuardMatic sistemom, uvek postoji ograda svuda okolo za zaštitu od padova. Korišćenje GuardMatic sistema takođe smanjuje broj pojedinačnih delova, što takođe olakšava transport i logistiku mobilne skele. Fiksiranje GuardMatic sistema u 6 tačaka sa vertikalnim okvirom obezbeđuje maksimalnu stabilnost u visini i olakšava montažu i demontažu. Nakon upotrebe, dijagonalni podupirači se mogu sklopiti i fiksirati za transport.
Širokotelesna mobilna skela je skela sa dvostrukom radnom površinom. Umesto jedne platforme za palubu kao hodanje i radnu površinu, dve platforme za palube su okačene u vertikalni okvir dvostruke širine. U ovoj varijanti konstrukcije na svakom nivou se koriste platforma sa otvorom i platforma bez otvora. Zahvaljujući dvostrukoj radnoj površini, ove mobilne skele mogu da koriste i dve osobe na jednom nivou. Štaviše, široka struktura omogućava korišćenje stepenica za penjanje na mobilne tornjeve.
Penjanje na aluminijumsku skelu sa valjcima se vrši preko vertikalnog rama sa unutrašnje strane pokretne skele. Na profilisane prečke se penju kao na merdevine i korisnik prolazi kroz otvor platforme. Za male skele sa stajnom površinom do jednog metra, platforma se može direktno penjati. Na široke skele sa stepenicama se penje preko stepenica. U ovom slučaju se koristi posebna platforma sa velikim otvorom. Korišćenje stepenica čini penjanje na mobilne aluminijumske skele još sigurnijim i omogućava transport manjih količina materijala, teških delova i većeg alata do gornje platforme.
Maksimalno opterećenje podnih platformi je dato u kg/m². Pokretne skele su podeljene u različite grupe skela u zavisnosti od oblasti primene. Za mobilne skele relevantne su samo klase opterećenja 2 i 3:
- Klasa opterećenja 2: Aktivnosti koje ne zahtevaju skladištenje građevinskog materijala
- Klasa opterećenja 3: Aktivnosti koje zahtevaju skladištenje lakog građevinskog materijala ili materijala
Za svaku od klasa opterećenja postoji maksimalno opterećenje na platformama u kg/m². U zavisnosti od veličine platforme, može se odrediti ukupno opterećenje. Ovo je uvek navedeno u uputstvima za montažu i upotrebu za dotičnu skelu.
U zavisnosti od verzije, pokretne skele KRAUSE mogu biti opremljene točkovima, potpornicima, stabilizacionim setovima i balastnim tegovima. Oni se mogu kupiti kao dodatna oprema za neke mobilne tornjeve. KRAUSE mobilne skele takođe mogu biti opremljene praktičnim, pričvrsnim ležištem za skladištenje alata.
Tehnički upiti i standardi:
U principu, sve KRAUSE merdevine su u skladu sa standardom EN 131 i stoga su odobrene za privatnu i komercijalnu upotrebu. Preporučujemo našu STABILO seriju za komercijalnu upotrebu. Ova serija zadovoljava najviše zahteve komercijalnih i industrijskih korisnika (intenzivna upotreba).
Za komercijalnu upotrebu, u skladu sa BG Bau (DGUV propis §7), postolje na merdevinama ne sme biti više od 7 m iznad površine ugradnje.
Koristite naš kontakt obrazac i recite nam broj artikla.
U zavisnosti od naše različite serije proizvoda, dajemo sledeću garanciju:
STABILO 10 godina garancije
MONTO 5 godina garancije
CORDA 2 godina garancije
Aktuelne garantne rokove i uslove možete pogledati ovde...
Standard za merdevine EN 131:
DIN EN 131 je standard koji se primenjuje u Evropi za mobilne merdevine i bavi se sledećim podkategorijama u nekoliko delova:
- DIN EN 131-1 - Ovaj deo se bavi nazivima, dizajnom i funkcionalnim dimenzijama određenih merdevina
- DIN EN 131-2 - Deo 2 se bavi ispitivanjem, obeležavanjem i zahtevima za sve merdevine
- DIN EN 131-3 - Ovaj deo reguliše zahteve za informacije korisnika na merdevinama
- DIN EN 131-4 - Deo 4 bavi se jednostrukim ili višezglobnim merdevinama
- DIN EN 131-6 - Deo 6 se bavi teleskopskim merdevinama
- DIN EN 131-7 - Pokretne platformske merdevine su regulisane u Delu 7
Cilj standarda je da garantuje jedinstvene standarde kvaliteta i bezbednosti širom Evrope.
Promene standardnog dela DIN EN 131-1 utiču na prislonjene merdevine dužine 3.000 mm ili više. Višedelne merdevine koje se mogu koristiti kao prislonjene merdevine ili imaju uklonjivi deo merdevina od 3.000 mm ili više takođe su pogođene promenama. Po novom standardu ove merdevine moraju biti opremljene postoljem određene dužine.
Standardni deo DIN EN 131-2 reguliše zahteve ispitivanja za sve merdevine. Neki testovi su izmenjeni ili dodati ovde. U budućnosti, testovi će podeliti merdevine u dve klase - „Profesionalna upotreba“ i „Domaća upotreba“. Dodatne informacije o testovima možete pronaći u pitanju "DIN EN 131-2 - Novi testovi. Kako se vrši ispitivanje?" opšta KRAUSE FAK.
Treći deo standarda reguliše zahteve za korisničkim informacijama, kao i uputstva za upotrebu i rad. Kada standard stupi na snagu, označavanje merdevina će biti prošireno tako da uključuje dodatne sigurnosne piktograme. Priloženi piktogrami takođe zavise od odgovarajućeg tipa merdevina (npr. produžne merdevine, višenamenske merdevine, merdevine, itd.).
Četvrti deo reguliše zahteve za jednostruke ili višezglobne merdevine, i ovde je sada uključena klasifikacija „Profesionalna upotreba“ i „Upotreba u domaćinstvu“, odnosno neki testovi su i ovde izmenjeni ili dopunjeni.
Povećanje širine postolja ima za cilj da poveća bezbednost rada na ovim vrstama merdevina i pomogne u smanjenju nezgoda. Izmene je revidirao Evropski komitet za standardizaciju (CEN) na predlog organizacija za zaštitu potrošača. Ostali učesnici uključuju institute za ispitivanje, profesionalna udruženja i proizvođače.
Komiteti za standardizaciju pregledaju postojeće standarde svakih 5 godina na osnovu trenutnog stanja tehnike. Ako se ovaj status promeni, standard će biti prilagođen i revidiran u skladu sa tim.
Tela za standardizaciju čine delegacije iz različitih zemalja članica CEN Comite Europeen de Normalization (Evropski komitet za standardizaciju). Oni savetuju i odlučuju o promenama pojedinačnih standarda. U ovim delegacijama su zastupljeni članovi državnih organa, strukovnih udruženja, proizvođača i drugih zainteresovanih strana. Članice CEN-a su nacionalna tela za standarde Belgije, Bugarske, Danske, Nemačke, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Estonije, Finske, Francuske, Grčke, Irske, Islanda, Italije, Hrvatske, Letonije, Litvanije, Luksemburga, Malte, Holandije , Norveška, Austrija, Poljska, Portugal, Rumunija, Švedska, Švajcarska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Španija, Češka, Turska, Mađarska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kipar.
Standard DIN EN 131 definiše tehničke specifikacije i specifikacije primene za merdevine na evropskom nivou. Za merdevine za profesionalnu upotrebu, kao što su: B. Za krovne merdevine, merdevine za čišćenje prozora itd. važe posebni standardi. Standard EN 131-4 primenjuje se na merdevine sa jednim i više spojeva, standard EN 131-6 na teleskopske merdevine i standard EN 131-7 na platforme. EN 131-1 i EN 131-2 se ne primenjuju ni na stepenice. Podležu standardu EN 14183.
Standardi se odnose na sve proizvođače koji na evropsko tržište donose sisteme za penjanje. Standardi predstavljaju trenutno stanje tehnike - zakonodavstvo pojedinih zemalja u evropskom ekonomskom prostoru zahteva da se u promet stavljaju samo bezbedni proizvodi, pa standardi čine osnovu za ove zahteve. Proizvođači treba da se pridržavaju ovih standarda kako bi ispunili zahteve za bezbedne proizvode.
Komercijalni korisnici moraju izvršiti procenu rizika za svoje merdevine. Ako nema proširenja postolja ili postojeće proširenje postolja ne ispunjava uslove, merdevine se moraju naknadno ugraditi u skladu sa tim.
KRAUSE je isporučio profesionalne merdevine STABILO usaglašene sa standardima već 1. marta 2017. godine. Od 1. decembra 2017. mi ćemo isporučivati sve merdevine prema novom standardu i od tada vam pružamo opsežnu podršku u proceni rizika vaših postojećih merdevina. Kada kupujete nove merdevine, potražite ovaj znak:
Ovu nalepnicu možete pronaći direktno na proizvodu.
Ne postoje propisi u standardima koji se odnose na rukovanje proizvodima prema starim verzijama standarda. Međutim, odgovarajući propisi o radu važe za komercijalne korisnike u Evropi. Ovim se regulišu „minimalni propisi za bezbednost i zaštitu zdravlja kada ih obezbeđuje poslodavac i korišćenje opreme za rad od strane zaposlenih na radu“, ukorenjeni u Nemačkoj u Uredbi o industrijskoj bezbednosti (BetrSichV). Važna komponenta ovog pravilnika je obaveza da oprema za rad odgovara trenutnom stanju tehnike i na osnovu toga mora da se vrši procena rizika i redovno ispitivanje opreme za rad.
Bez obzira na redovne preglede merdevina, savetujemo kompanijama da provere postojeće sisteme za penjanje u pogledu bezbednosti i izvrše procenu rizika.
Dobra uputstva za procenu rizika opisana su u „Tehničkim pravilima za operativnu bezbednost (TRBS) 2121 Deo 2”. Samo operater može da proceni i odluči da li se merdevine mogu i dalje koristiti i takođe mora dokumentovati ovu procenu.
Prema članu 4 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, opasnosti moraju biti eliminisane ili uklonjene direktno na izvoru prvenstveno kroz tehničke mere zaštite. Ako se time ne postigne cilj, morate preduzeti dodatne organizacione i lične mere - ovim redosledom: „Princip T-O-P“.
T = Tehničko rešenje, u relevantnom slučaju npr. B. Pričvršćivanje traverze.
O = Organizaciono rešenje, npr. B. Informisanje zaposlenih o povećanom riziku.
P = Personalno rešenje, npr. B. Upotreba lične zaštitne opreme.
Tehničko rešenje je uvek na prvom mestu. O ili P stupaju na snagu samo ako to nije moguće.
Ovi zahtevi se ne menjaju. Kompanije i dalje moraju redovno da sprovode i dokumentuju inspekcije merdevina. Po pravilu, ovu proveru treba obavljati najmanje jednom godišnje. Ako je opterećenje ili upotreba veće, intervali se moraju odabrati shodno kraćim. Korišćene merdevine treba da budu najnovije u tehnologiji za penjanje i stoga u skladu sa zakonskim zahtevima. Štaviše, merdevine ne bi trebalo da pokazuju nikakva oštećenja.
Većina pogođenih KRAUSE merdevina može se ažurirati sa trenutnim standardom korišćenjem odgovarajućih kompleta za naknadnu ugradnju. KRAUSE‐Verk GmbH & Co. KG ima opsežan portfolio dostupan za vas. Klasifikacija provodnika prema "Domaća upotreba" ili "Profesionalna upotreba" se takođe može izvršiti naknadno, jer je ceo KRAUSE program testiran i sertifikovan na osnovu novih specifikacija. Dodatne besplatne informacije možete pronaći na našoj veb stranici , koji je postavljen posebno za promenu standarda vvv.krause‐sistems.de/neuenorm.
I nakon stupanja na snagu novog DIN EN 131, dilerima je bilo dozvoljeno da nastave da prodaju merdevine koje su bile na lageru i proizvedene po starom standardu. Budući da je promena standarda izvršena na osnovu redovne revizije, a ne zbog povećanog rizika za korisnike, zakonodavac takođe pretpostavlja da proizvod po starom standardu nije automatski nebezbedan i da se stoga može dalje prodavati. Od 1. januara 2018. proizvođači su morali da se pridržavaju zahteva novog standarda i od sada su smeli da proizvode samo merdevine po novom standardu.
KRAUSE merdevine ispunjavaju zakonske zahteve i sve odgovaraju klasi „Profesionalna upotreba“. KRAUSE tehnologija za penjanje je još robusnija i izdržljivija nego što već jeste zahvaljujući novom standardu i pratećim testovima. Na ovaj način se mogu izbeći nezgode i smanjiti odsustva sa posla.
Zahvaljujući KRAUSE razvoju Trigon traversa, sve STABILO i MONTO merdevine mogu nastaviti da se koriste u svojoj punoj funkcionalnosti. Ograničenje uklanjanja odvojeno upotrebljivih delova merdevina nije neophodno. Ne treba zanemariti ni ergonomski aspekt, jer se težina transporta može značajno smanjiti, posebno kod trodelnih merdevina, zahvaljujući mogućnosti uklanjanja unutrašnjeg provodnika.
Promene standardnog dela EN 131-2 takođe su stupile na snagu 1. januara 2018. godine i u suštini se odnose na izdržljivost i novi test čvrstoće. Ovi testovi klasifikuju merdevine i stepenice u dve klase merdevina - „Profesionalna upotreba“ i „Kućna upotreba“
- Pro fesionalna upotreba:Profesionalna upotreba se odnosi na merdevine koje se koriste u komercijalnim i privatnim prostorima.
- Domaća upotreba: Neprofesionalna upotreba se odnosi na merdevine koje se koriste samo u privatnim prostorima.
Test snage:
Stepenica/prečaga koja je najbliža centru je u korišćenom položaju sa testnim opterećenjem od F = 2.700 N (približno 275 kg) za klasu „Profesionalna upotreba“ ili F = 2.250 N (oko 229 kg) za Klasa „upotreba u domaćinstvu” se naplaćuje.
Ispitno opterećenje je koncentrisano na rastojanju od 50 mm od unutrašnje strane letvice. Ugao ugradnje je veoma ravan na 65° tako da test opterećenje ima maksimalan efekat.
Kada je test položen?
Ako merdevine nisu oštećene i funkcija je očuvana.
Test rotacije lestvice:
Baza merdevina je pričvršćena stezaljkom. Platforma ili gornja stepenica/prečka merdevina je opterećena sa F1 = 736 N (oko 75 kg). Zatim se merdevine povlače bočno na rastojanju od 0,5 m od centralne ose sa opterećenjem od F2 = 137 N (oko 14 kg).
Kada je test prošao?
Ako se osnova merdevina tokom utovara pomerila za najviše 25 mm od svog prethodnog položaja.
Ispitivanje uvijanja nagnutih merdevina:
U prvom koraku, merdevine su u sredini prethodno nategnute sa F1 = 491 N (oko 50 kg) i rasterećene nakon 30 sekundi. Ovo je postavljeno kao osnovna linija.
Zatim se u sredini opterećuje jedan krak sa F2 = 638 N (približno 65 kg) i deformacija oba lanca se meri do određene početne vrednosti.
Kada je test prošao?
Ako je razlika između deformacije dva kraka manja od ≤ 0,07 (a) širine merdevina.
Ispitivanje izdržljivosti merdevina:
Podnožje visine 20 mm je postavljeno ispod desnog zadnjeg kraka kako bi se simulirale neravnine. Nakon toga sledi naizmenično opterećenje od 1500 N (oko 153 kg) na gornjoj stepenici/prečki (F1) i stepenici/prečagi na sredini merdevina (F2).
- Ponavlja „Domaća upotreba“: 10.000 ciklusa.
- Ponavljanja „Profesionalna upotreba“: 50.000 ciklusa.
Kada je test prošao?
Ako ne dođe do oštećenja nosećih delova. Ovaj test služi kao preliminarni test za naknadni test blokade rasipača (nije naveden ovde kao nepromenjen test inventara).
Treći deo standarda, DIN EN 131-3, reguliše zahteve za korisničkim informacijama, kao i uputstva za upotrebu i rukovanje.
Kada standard stupi na snagu, označavanje merdevina će biti prošireno tako da uključuje dodatne sigurnosne piktograme. Priloženi piktogrami takođe zavise od odgovarajućeg tipa merdevina (npr. produžne merdevine, višenamenske merdevine, merdevine, itd.).
Pored novih piktograma, uz merdevine se mora isporučiti i uputstvo za upotrebu koje odgovara tipu merdevina. Ovo takođe mora biti napisano na jezicima svih zemalja u kojima se merdevine prodaju.
Nema dostupnih događaja.